12-15 Temmuz 2017 Türkiye Maarif Vakfı Yıllık İstişare Toplantısı/ Abant

21.07.2017

Türkiye Maarif Vakfı, Yıllık İstişare Toplantısını 12-15 Temmuz 2017 tarihleri arasında Bolu Büyük Abant Otel’de gerçekleştirdi. Açılışını Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın yaptığı toplantıya, Bolu Valisi Aydın Baruş, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Süleyman Mollaibrahimoğlu, Türkiye Maarif Vakfı Başkanı Prof. Dr. Birol Akgün, Türkiye Maarif Vakfı Mütevelli Heyeti, Türkiye Maarif Vakfı Yönetim Kurulu, bölge koordinatörleri, ülke direktörleri, daire başkanları ve ilgili uzman personelin yanı sıra Dışişleri Bakanlığı, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı, Yunus Emre Enstitüsü ve Diyanet Vakfı temsilcileri katıldı.

Toplantı katılımcıları 12 Temmuz Çarşamba günü saat 17.00’ den itibaren otele giriş yaptılar. Aynı gün otel lobisinde salon girişlerinde Türkiye Maarif Vakfı Kurumsal İletişim Daire Başkanlığı’nca hazırlanan “Kadim Bir Milletin Yeni Destanı: 15 Temmuz” adıyla bir fotoğraf sergisi açıldı. Bu sergide 15 Temmuz gecesine ait fotoğrafların yanısıra Maarif Okullarının ilk mezuniyetlerinin fotoğrafları da yer aldı.

13 Temmuz Perşembe günü saat 10.00’da Sayın Bakanın salona teşrifiyle program başladı, Kur’an tilaveti ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Vakıf Başkanı Prof. Dr. Birol Akgün ve Bolu Valisi Aydın Baruş selamlama, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz toplantı açılış konuşmasını yaptı. Bakan İsmet Yılmaz konuşmasında; bu toplantının daha iyiyi bulmak için yapıldığını, Türkiye Maarif Vakfının kısa sürede marka olacağını, bunun da bu tür istişare toplantıları ile başarılacağını, kadim kültürümüzün bize bıraktığı en önemli mirasın insan yetiştirmek olduğunu söyledi.

Bakanlığın yurt dışı eğitim tecrübesine de değinen Bakan Yılmaz, yurt dışında Bakanlık tarafından açılan okullara insanların mesafeli yaklaştığını, bu durumun kendilerini Türkiye Maarif Vakfını kurmaya yönelttiğini söyledi. Vakfı daha esnek ve rekabetçi olması için kurduklarını söyleyen Yılmaz, zaman içinde Vakfın kendi yapısını güçlendireceğini, dilimizi, kültürümüzü ve kadim değerlerimizi dünyaya taşıyacağını ifade etti.

Vakfın faaliyetlerinden Dışişleri Bakanlığının mutlaka haberdar edilmesi gerektiğinin altını çizen Bakan Yılmaz, Yurt Dışı Türkler ve Akraba Türk Toplulukları ve Yunus Emre Enstitüsü gibi kuruluşlarla işbirliği yapılması gerektiğini belirtti.

Bakan Yılmaz, 15 Temmuz’un eğitimin önemini net bir şekilde gözler önüne serdiğini, Vakfın başarılı olmak zorunda olduğunu, bunun 15 Temmuz şehitlerine karşı bir borcumuz olduğunu ve Türkiye Maarif Vakfının ülkemizin yüz akı olacağını ifade etti.

Bakan Yılmaz, başta Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Eski Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı olmak üzere Vakfın kurulmasına öncülük edenlere teşekkür ederek konuşmasını bitirdi.

Açılış ve protokol konuşmalarının ardından Türkiye Maarif Vakfı Yıllık İstişare Toplantısı başladı. İlk olarak Vakıf Başkanı Prof. Dr. Birol Akgün tarafından “Maarif Mefkuremiz” konulu bir sunum yapıldı.

Başkan Akgün sunumunda, Vakfın tek amacının FETÖ ile mücadele etmek olmadığını, bu mücadele yanında asli amacın yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın, gönüldaşlarımızın, ilgili ülke vatandaşlarının kimlik aidiyetlerini korumak ve onlara uluslararası kalitede eğitim vermek olduğunu ifade etti. Kamu kaynağı kullanıldığından dolayı kamu sorumluluğuyla hareket etmek zorunda olduklarını söyleyen Akgün, devlet bürokrasisiyle ilişkilerde mütevazı olunması gerektiğinin altını çizdi.

İşlerin öncelikle Allah rızası için yapıldığını vurgulayan Prof. Akgün, temel çıktının insan olduğunu, bu nedenle bu kutsal vazifenin amacının erdemli bireyler yetiştiren bir marka olmak, iyi ve güzel insanlar yetiştirmek olduğunu söyledi. Güzel insanın, insani ve İslamî anlamda olgunluk demek olduğuna, eğitimin de insanı olgunlaştırma aracı olduğuna dikkat çeken Başkan Akgün dünyaya sunacak bir fikirlerinin ve uluslararası eğitim veren diğer kuruluşlardan bir farklarının olması gerektiğini, bunun için ilk yapılması gereken şeyin eğitim felsefesini ve eğitim tasavvurunu belirlemek olduğunu söyledi.

Programın bir sonraki konuşmacısı, Türkiye Maarif Vakfı Mütevelli Heyeti Başkan Vekili Osman Nuri Kabaktepe’ydi, Kabaktepe “Değerlerimiz ve Vakıf Kültürü” isimli bir sunum yaptı.

Maarif kelimesinin anlamı üzerinde duran Başkan Vekili Kabaktepe, maarif deyince ilmin ve bilginin öğretilmesi sürecinin anlaşılacağını, bunun maarif olabilmesi için insanın yararına kullanılan bir hünere dönüşmesi gerektiğini, maarifin eğitim öğretim sistemine işaret ettiğini söyledi.

Maarifin kalp ile aklı uyumlaştıran bir süreç olduğunu söyleyen Başkan Vekili Kabaktepe, bu kurumun adının Maarif olmasının bir anlamı olduğunu, bunun ilk adımının da kendinizde olanı karşılıksız paylaşmak olduğunu, bu nedenle maarifin erenlerinin karşılıksız vermeyi ilke edinmesi gerektiğini ifade etti.

Bu konuşmanın ardından Yönetim Kurulu üyeleri sorumlu oldukları birimlerin faaliyetleri ile ilgili açıklamalarda bulundular. 

İlk sunumu Stratejik Planlama ve Yatırım Birimi’nden sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Nedim Kaya yaptı. Birim olarak yaptıkları en önemli işlerden birinin Vakfın Stratejik Planı’nın hazırlanması olduğunu söyleyen Kaya, Plan hakkında detaylı açıklamalarda bulundu. Kaya, Stratejik Plan’ın Türkiye Maarif Vakfı’ndaki her çalışanı bağladığını, artık çalışmaların bu Plana göre yapılması gerektiğini ifade etti.

İkinci sunumu Müesseseler ve İktisadi İşletmeler Birimi’nden sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Çaltılı yaptı. Çaltılı’nın açıklamalarında bütçe ve harcamalar konusu ön plana çıktı. Harcama ve satın alma yönetmeliklerinin hazırlandığını vurgulayan Çaltılı, okulların kendi gelirleriyle giderlerini karşılamalarının amaçlandığını ifade etti.

Üçüncü sunumu Eğitim Politikaları ve Öğretim Programları Birimi’nden sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Türkben yaptı. Türkben, birimin yaptığı çalışmaları anlattı. Özellikle Maarif Okulları’nda yapılacak eğitimin felsefesine ve müfredatına dair kapsamlı açıklamaların yanında, Maarif Akademisi faaliyetlerini de anlattı.

Dördüncü sunumu Mevzuat Hizmetleri ve Denetim Birimi’nden sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Mustafa Özdil yaptı. Özdil biriminin hazırladığı mevzuat çalışmalarını anlattı. Özdil, ayrıca ‘Adım Adım Yurt Dışı Faaliyetleri’ başlığı ile açıklamalarda bulundu. 

Beşinci sunumu Öğrenci ve Mezun Takip İşleri Birimi’nden sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Yunus Torpil yaptı. Torpil, kısa bir girişten sonra çalışmalarını anlatmak üzere sözü ilgili daire başkanlarına bıraktı.

Sonrasında soru ve cevap oturumuna geçildi. Vakıf Başkanı Prof. Dr. Birol Akgün’ün yönetiminde bütün yönetim kurulu üyeleri sahnedeki platformda yer alarak, sorulan soruları cevaplandırdılar.

14 Temmuz Cuma günü bölge sorumluları ve koordinatörleri tarafından bölgedeki faaliyetler ile ilgili bilgilerin verildiği, değerlendirmelerin yapıldığı toplantılar gerçekleştirildi.

İlk sunum Afrika Bölgesi Sorumluları tarafından yapıldı. Bölgeden sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Büyükelçi Dr. Hasan Yavuz bölge çalışmalarıyla ilgili kapsamlı bir sunum yaparak, bölgede faaliyet yürütmenin zorluklarına değindi. Devamında, ülke direktörleri söz alarak, ülkelerinde yapılan çalışmaları anlattılar.

İkinci sunumu Balkanlar Bölgesi Sorumluları tarafından yapıldı. Bölgeden sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Yunus Torpil, genel hatlarıyla bölgedeki çalışmaları aktardıktan sonra, sözü Bölge Koordinatörü Salih Sağır’a bıraktı. Sağır, bölgedeki çalışmalarını aktardı. Sonrasında sözü ülke direktörleri alarak ülke özelinde yaptıkları çalışmaları anlattılar.

Üçüncü sunum Asya-Pasifik Bölgesi Sorumluları tarafından yapıldı. Bölgeden sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Nedim Kaya, ekibini kısaca tanıttıktan sonra sözü Bölge Koordinatörü Harun Küçükaladağlı’ya devretti. Küçükaladağlı, bölgede yaptıkları çalışmaların genel çerçevesini çizdikten sonra, sırayla ülke direktörleri söz aldı. Bu oturumda Afganistan ve Pakistan’daki faaliyetlerde yaşanan zorluklar öne çıktı.

Dördüncü sunum Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölgesi Sorumluları tarafından yapıldı. Bölgeden sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Türkben kısa bir değerlendirmeden sonra sözü Bölge Koordinatör Vekili Celalettin Duran’a devretti. Duran, çalışmaları genel hatlarıyla anlattıktan sonra ülke direktörleri söz aldı. Direktörler ülke çalışmalarıyla ilgili bilgiler verdi. Bu bölümde ayrıca Suriye Fırat Kalkanı Harekâtı bölgesinde Vakıf adına çalışmalar yürüten Mehmet Yaşar Soyalan da, bölgede Vakfın yaptığı faaliyetler hakkında bilgi verdi. 

Beşinci sunum Avrupa Bölgesi Sorumluları tarafından yapıldı. Bölgeden sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Mustafa Özdil, kısa bir girişten sonra sözü Bölge Koordinatörü Kemal Bulut’a devretti. Bulut, bölgeye yönelik siyasi ve ekonomik analizler içeren bir sunum yaptı. 

Son sunum Amerika Bölgesi sorumluları tarafından yapıldı. Bölgeden sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Çaltılı, bölgeyle ilgili çalışmalarını aktardı. Öncelikle New York’ta, sonrasında ise Ottawa ve Toronto’da okul açma imkanları üzerine çalışmalar yapıldığını ifade etti.

Bu sunumlar sonrasında “Mali ve Resmi Süreçlere İlişkin Sorunlar ve Öneriler”, “Nitelikli Eğitim-Öğretim ve İnsan Kaynağı”, “Kurum İçi İletişim ve Karar Alma” başlıklarının tartışıldığı tematik toplantıya geçildi. Tüm katılımcılar 8 ayrı masada bu konuları tartışıp önerilerini bir metin olarak toplantı sekreteryasına sundular.

15 Temmuz Cumartesi günü, MEB, Dışişleri Bakanlığı, YTB, TİKA, YEE, Diyanet Vakfı temsilcileri kendi kurumlarının yurt dışı faaliyetleri ile ilgili açıklamalarda bulundular.

Toplantı, Türkiye Maarif Vakfı Başkanı Prof. Dr. Birol Akgün ve MEB Müsteşarı Doç. Dr. Yusuf Tekin’in kapanış konuşmaları ile tamamlandı.

MEB Müsteşarı Doç. Dr. Yusuf Tekin konuşmasına Vakfın kurulma fikrinin ortaya çıkışını anlatarak başladı. Vakfın kuruluş fikrinin 2013 yılında dershanelerin kapatılması sürecinde ortaya çıktığını söyleyen Tekin, o zamanlar kamuoyunda FETÖ okullarının ülkemizi temsil ettiğine yönelik bir kabul olduğunu, Bakanlığa bağlı yurt dışındaki okulların ise fiziken iyi durumda olmadığı için FETÖ okullarıyla rekabet gücünden yoksun olduklarını, nasıl rekabet edilebileceğine dair çalışmalar yaptıklarını, durumu Cumhurbaşkanı’na aktardıklarında, yurt dışında eğitim faaliyetleri yürütmek üzere bir ajans kurulması fikrinin doğduğunu, nihayet bunun vakıf olarak kurulmasına karar verildiğini sözlerine ekledi.

Müsteşar Tekin, “Türkiye Maarif Vakfı sıradan bir vakıf değildir, bir kamu vakfıdır. Hareket serbestisi olsun diye vakıf olarak kurulmuştur. Siz Vakıf çalışanları Türkiye Cumhuriyeti’ni temsil etmektesiniz. Siz yeter ki hizmet üretin, biz kaynak sağlamaya devam edeceğiz. Gittiğiniz ülkelerde, ülkemizin şanına yaraşır güzel okul binaları olmalı. Ayrıca o ülkede rekabet edecek müfredatı ve her ülkenin öznel koşullarına dair bilgi havuzu oluşturmalısınız. Şimdilerde Bakanlıktan istenen öğretmeni hemen görevlendiriyoruz, ancak mutlaka kendi öğretmen kaynağınızı oluşturmalısınız. Vakfın öncelikli amacı FETÖ okullarını almak değildir, bundan öte onlardan daha kaliteli eğitim vermektir.  Kamuoyunda oluşan beklentinin aksine temel amaç daha iyi eğitim düzeni kurmaktır.” dedi.

Türkiye Maarif Vakfı Başkanı Prof. Dr. Birol Akgün, yaptığı kapanış konuşmasında programda emeği geçen herkese, başta Millî Eğitim Bakanı olmak üzere toplantıya katılan diğer kurum temsilcilerine de ayrı ayrı teşekkür etti ve son derece verimli bir istişare toplantısı gerçekleştirdiklerini söyledi. Direktörlerin personel ile birlikte bir aile ortamı oluşturmaları gerektiğini ifade eden Başkan Akgün konuşmasını, kurumsal kimliği korumanın önemine vurgu yaparak, direktörlerin ülkemizi temsil ettikleri bilinciyle hareket etmeleri, yerel makamlarla ve paydaş diğer kurumlarla iyi ilişkiler kurmaları gerektiğini söyleyerek tamamladı.

BENZER HABERLER

Video Title