Arnavutluk’ta Maarif Bilim Fuarı

11.05.2022Türkiye Maarif Vakfı Arnavutluk Temsilciliği, başkent Tiran’da “Maarif Science Fair of Albania” adlı bilim fuarı düzenledi. New York Tiran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan Erdemir, Vakfın Avrupa ve Balkanlar Bölge Daire Başkanı Kemal Bulut, Arnavutluk Ülke Temsilcisi Mesut Özbaysar, New York Schools Müdürü Mehmet Işıker, okul müdürleri, farklı kurum ve kuruluş temsilcileri, lise öğrencileri ve ailelerin katıldığı fuarda, Arnavutluk’taki Maarif ve yereldeki lise öğrencilerinin kimya, biyoloji, matematik ve fizik gibi alanlarda yaptığı projeler sergilendi.

Prof. Dr. Erkan Erdemir, fuara katılan öğrencilere başarılar diledi.

Mehmet Işıker yaptığı konuşmada Maarif okulları olarak dünyada kaliteli eğitim sunmayı ve ilmini insanlığı iyiliği için kullanan öğrenciler yetiştirmeyi amaçladıklarını belirterek, “New York okullarındaki her öğrencinin özel yeteneklere sahip eşsiz bireyler olduğunu biliyoruz. Teşvik, sıkı çalışma ve motivasyon ile her çocuğun kişisel yeteneklerini keşfedebileceğine inanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Fuarın düzenlenmesine öncülük eden Biyoloji öğretmeni Dr. Marsilda Memaj, fuar düzenleme fikrinin bilime karşı olan büyük sevginin bir sonucu olarak ortaya çıktığını vurgulayarak, “Özverili öğrencilerimiz, kimya, biyoloji, matematik ve fizik olmak üzere 4 alanda 40’tan fazla projeyi hayata geçirdi. Bu geleneği devam ettirerek her bilimsel rüyayı gerçekleştirelim.” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye Maarif Vakfına bağlı New York High School Lisesi Müdürü Lidra Meidani da sıkı çalışan öğrencilerin yüksek sonuç ve başarı elde ettiklerinin altını çizerek, öğrencilere hitaben “Her gün elinizden gelenin en iyisini yapın, elde ettiğiniz sonuçlara dürüstçe bakın. Eğitim ve kariyerinizdeki başarı sizinle olacaktır.” diye konuştu.

Fuara katılan yerel okul müdürlerinden Tahir Zenelhasani ise “Bunun sadece bir başlangıç olmamasını, toplumumuza yapılan bu çok değerli katkının güçlenerek devam etmesini ve gelecekte meyvelerini vermesini diliyorum.” dedi.

DİĞER HABERLER

Video Title