Türkiye Maarif Vakfı Kolombiya Temsilciliği Bogota Uluslararası Kitap Fuarı’nda

21.04.2022Güney Amerika ülkelerinden Kolombiya’da açılışını Devlet Başkanı Ivan Duque'nin yaptığı kitap fuarı düzenlendi.

Türkiye'den Maarif Vakfı Kolombiya Temsilciliğinin de katıldığı fuarda, Türkiye'nin Bogota Büyükelçisi Ece Öztürk, Vakfın standının açılışını gerçekleştirdi.

Büyükelçi Öztürk yaptığı açıklamada, fuarın Kolombiya için özel bir değeri olduğunu belirterek, “Görev sürem boyunca, pandemi dışında, hep katıldık. En son TİKA burada stant açmıştı, artık Maarif Vakfımız, bizim eğitim ve kültür faaliyetlerimizde, yeni kurumumuz olarak Bogota’da kapılarını açtı.” ifadelerini kullandı.

Kolombiya'da Türkçe öğrenen kişi sayısının giderek arttığına ve iki halk arasında bağların güçlenmekte olduğuna dikkati çeken Öztürk, “Externado ve Nacional Üniversitelerinde Türkçe dersler veriyoruz, şimdi de üniversite öğrencilerinin dışında Türkçe kurslarını Maarif Vakfımız düzenlemeye başladı. Bu adımların atılmasından ötürü çok memnunum.” dedi.

Türkiye Maarif Vakfı Kolombiya Ülke Temsilcisi Dr. Öner Buçukcu da Türkiye’nin tanıtımı için bütün fırsatları kullanmaya çalıştıklarını “Bu çerçevede Bogota Uluslararası Kitap Fuarı’na katıldık. 15 Ekim 2022’de Kolombiya’daki faaliyetlerimize başladık. Vakfımız dünyanın en büyük beş eğitim kurumundan birisi durumundadır.” sözleriyle vurguladı.

Binlerce kişi tarafından ziyaret edilmesi beklenen kitap fuarını bir fırsat olarak gördüklerini kaydeden Buçukcu, Vakıf olarak Türkiye'nin eğitim imkânlarını, kültürünü Kolombiyalılara tanıtmaya çalışacaklarını söyledi.

Latin Amerika'nın en büyük organizasyonlarından biri olarak kabul edilen FILBO Kitap Fuarı, geçen yıl COVID-19 kısıtlamaları nedeniyle düzenlemezken 2019'da 610 bin kişi tarafından ziyaret edilmişti.

Yetkililer, ulusal ve uluslararası yazarların da fuara katılacağını belirterek, bu yıl 500 bini aşkın kişinin etkinliği ziyaret etmesini beklediklerini bildirdi.

DİĞER HABERLER

Video Title