Türkiye Maarif Vakfı 9. İstişare Toplantısı Düzenlendi

28.07.2020

Vakıf Genel Merkezinde 3 gün boyunca devam edecek olan “9. Ülke Direktörleri İstişare Toplantısı” Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Vakıf Başkanı Prof. Dr. Birol Akgün’ün açılış konuşmalarıyla başladı.

Toplantıya koronavirüs salgını nedeniyle Maarif Vakfının 52 ülkedeki temsilcisi İstanbul’a gelmek yerine ülkelerinden online bağlanarak katıldılar.

Ülke Temsilcileri 9. İstişare Toplantısı'na online katılan Bakan Çavuşoğlu da, Vakfın kuruluşundan bu yana geçen 4 yılda büyük başarılara imza attığını söyledi.

AFRİKA’DAKİ BAŞARI GURUR VERİCİ

Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye Maarif Vakfı 4 yıl gibi kısa bir sürede 43 ülkede 333 okul ve eğitim merkezi ile 40 bine yakın öğrenciye eğitim veriyor. Bu kolay erişilebilecek bir başarı değildir. FETÖ okullarının kapatılması aşamasında kaliteli eğitime ihtiyaç duyan ülkelere alternatif sunmak amacıyla kurulan Türkiye Maarif Vakfı, bugün çok daha farklı bir vizyonla tüm dünyada bu faaliyetlerini başarılı bir şekilde sürdürüyor. Bugüne kadar 19 ülkede FETÖ okullarını devraldı. 38 ülke de FETÖ okullarını FETÖ yapılanmasını kendileri için de tehdit olarak gördüğünden kapattı. Birçok ülkede çok kıymetli arkadaşlarımız, koordinatörlerimiz yöneticilerimiz, hocalarımız zor koşullarda özveri ile çalışıyor. Bunu görüyoruz. Özellikle Afrika'daki başarılarınız ile biz gurur duyuyoruz."

TOGO, NİJER VE EKVATOR GİNESİ’NDE EĞİTİM TEMASLARI ÖNE ÇIKTI

Türkiye Maarif Vakfının faaliyet gösterdiği ülkelerde daha başarılı olabilmesi için, şu ana kadar faaliyet göstermediği ülkelerde ise faaliyetlerine başlaması için gerekli desteği gösterdiklerini kaydeden Çavuşoğlu, “En son Togo'daki okulun devrini bizzat Cumhurbaşkanı talimat verdi. Mevkidaşım Robert Dussey basın toplantısında oradaki okulun Maarif Vakfı’na devredileceğini teyit etti.” diye konuştu.

Mevlüt Çavuşoğlu, Togo’dan sonra gittikleri Nijer’de de Maarif Vakfının çalışmalarını, verdiği hizmeti ve eğitim kalitesini görüştüklerini, Ekvator Ginesi’nde gittiklerini anlatarak, “Ekvator Ginesi’nde özellikle vakfımızın okulu başarılarıyla öne çıktı.” dedi.

AVRUPA’DA MARKA DEĞERİMİZİ ARTIRALIM

Avrupa’da eğitim merkezleri ve dershane açarak sektöre şu anda Maarif Vakfının girdiğini kaydeden Çavuşoğlu, “Bunu inşallah genişleteceğiz ve okulları da dönüştüreceğiz. Özellikle Avrupa Birliği’nde Romanya ve Macaristan’da okul açmamız önemli. Yine Batı Balkanlardaki okullarımızda gerçekten başarıları ile örnek olmaya başladı. Özellikle bu 2 ülkedeki okullarımızın başarıları ile marka değerimizi de artıralım.” diye konuştu.

“MAARİF VAKFI GÖZ BEBEĞİMİZ”

FETÖ’nün bugün hala bazı ülkelerde eğitim kurumları ile halen faal durumda olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, “FETÖ’nün sözde eğitim kurumları Türkiye aleyhine karalama kampanyalarının da merkezi ya da algı oyunlarının merkezi haline gelmiştir” dedi.

 

Bu mücadeleyi sürdürürken en önemli kriterin Maarif markası olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, Maarif markasının yayıldıkça yolların da açıldığını söyledi.

Çavuşoğlu, “FETÖ aleyhinde en güçlü olduğu ABD’de bile ilerleme sağlandı. Örneğin örgütün yeni açacağı Alabama’daki okulun lisansı iptal edildi. FBI’ın FETÖ ile ilgili başlattığı soruşturma ya da soruşturmalar devam ediyor. Yani FETÖ okullarının paravan yapıları gün yüzüne çıkmaya başladı. FETÖ okullarında cinsel istismar dahil, gerçekten bunların kirli yüzleri Romanya’da, ABD'de ortaya çıktı biliyorsunuz. Maarif Vakfı bu anlamda bizim yeni doğmuş bebeğimiz, esasen göz bebeğimiz. Temsilciliklerimiz, tüm dünyadaki temsilciliklerimiz sizlerin hizmetindedir. Bütün arkadaşlarım bu konuda talimatlıdır.” şeklinde konuştu.

EĞİTİMCİLERİMİZ, YURT DIŞINDAKİ GÖRÜNEN YÜZÜMÜZ

Maarif Vakfı’nın yöneticilerinin, hocalarının ve öğretmenlerinin, büyükelçilikler ve başkonsolosluklarla çok yakın ilişki içinde olduğunu görmekten mutluluk duyduğunu dile getiren Çavuşoğlu, ülke direktörleri ve okul müdürlerinin Maarif markasının yurt dışındaki görünen yüzü olduğunu, bu nedenle kendilerine büyük bir temsil görevi düştüğünü söyledi.

“MAARİF’İN UZAKTAN EĞİTİMİ, ÜLKELERDEN TAKDİR TOPLADI”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Özellikle bu salgın sürecinde sizlerin yaptığı çalışmalar büyük takdir topladı. Bunu o ülkelerin yöneticilerinden duymakta mutluluk verici. Uzaktan eğitimle hizmetler aksamadan yürütüldü. Çocukların ve velilerin mutlu olduğunu o ülkelerdeki arkadaşlarımız, muhataplarımız, mevkidaşlarımız bizlere söylüyor. Okulların çalışanların ve mezunların kalitesi markası özellikle bizim değerimizi güçlendirir. Dolayısıyla özellikle 333 eğitim kurumumuz var. Sayıyı da artıralım ama artıracağımız kalite, eğitimdeki kalite ise bizim marka değerimizi yükseltecektir. Bu konuda çok şükür hiçbir şikayet almadık. Eğitim kalitesinden de aileler ve o ülkedeki yöneticiler memnun. Tabi bunu daha da geliştirmemiz gerekiyor. Diğer ülkeler için de elbette örnek olacaktır. Bize yeni kapıları da açacaktır.”

DIŞİŞLERİ, MAARİF’İN ÇALIŞMALARINA DESTEĞİNİ SÜRDÜRECEK

Maarif Vakfının bu tür çalışmalarına da Dışişleri Bakanlığı olarak memnuniyetle destek vereceklerini ifade ederek, “Türkiye Maarif Vakfı FETÖ ile mücadele ederken kuruldu ama, geçici bir kurum değil. Ulvi ve kalıcı bir misyonu sizler üstlendiniz. FETÖ bertaraf edildikten sonra da hizmetler sürecek. Hem geliştireceğiz hem de sayıyı çoğaltacağız. Zaten 2023 itibariyle dünyadaki ülkelerin yarısında okul hedefine ulaşılması konusunda sizin koyduğunuz bu hedefe biz bağlıyız.” sözlerini kaydetti.

Birol AKGÜN: MAARİF, TÜRKİYE’NİN GELECEĞİNE YATIRIM YAPIYOR

“Türkiye’nin Güçlü İmajına Katkı Sunuyoruz”

9. Ülke Temsilcileri İstişare Toplantısı’nın açılışında konuşan Türkiye Maarif Vakfı Başkanı Prof. Dr. Birol Akgün de, “İyi insan yetiştirmek ve gelişmekte olan dost ülkelerin insan kaynağının geliştirilmesi geniş anlamda bir insani eğitim faaliyetidir. İnsani yardım faaliyetidir. Türkiye'de bu konuda öne çıkan ülkelerden birisidir.” dedi.

 

“Türkiye, Dış İlişkileriyle Gelişen, Kalkınan bir Ülke”

Birol Akgün, öncelikle eğitim öğretim faaliyetleri yaptıklarını anlatarak, “İyi insan yetiştirmek ve gelişmekte olan dost ülkelerin insan kaynağının geliştirilmesi geniş anlamda bir insani eğitim faaliyetidir. İnsani yardım faaliyetidir. Türkiye de bu konuda öne çıkan ülkelerden birisidir. Türkiye bugün üreterek, ticaret yaparak, dışarıya mal satarak ve dışarıyla sağlıklı iletişim kurarak gelişen, büyüyen ve kalkınan bir ülke. Biz içe kapanan, sadece bir doğalgazdan ya da silah ticaretinden para kazanan bir ülke değiliz. Bizim de gelirimiz yetişmiş insan gücümüzün emeğiyle, alın teriyle üreterek, ürettiği ürünleri dışarıya satarak bununla elde ettiği gelirle biz kalkınıyoruz.” diye konuştu,

“Nitelikli İnsan Yetiştirerek, Dünya Barışına Hizmet Ediyoruz”

Türkiye’nin gelişmekte olan ülkeler içerisindeki ayırıcı vasıflarından birisinin bu olduğunu vurgulayan Akgün, şunları söyledi:

“Dolayısıyla bu faaliyetlerin hızlanması, gelişmemizin hızlanması için bizimle iş birliği yapan ülkelerde de, Türkiye’de iş birliği yapılmasını kolaylaştırıcı kaliteli, nitelikli insan gücünün yetiştirilmesine bağlı. Türkçe bilen, Türkiye kültürünü bilen, Türkiye’ye müzahir olan insanların yetişmesi, oraya giden bizim yatırımcımızın çalışanı olacak. Eğer bu insanlar ticaret yapacaksa gözünü Türkiye’ye dikecek, Türkiye’den alışveriş yapacak. Türkiye’deki gelişmelerden etkilenecek. Dolayısıyla bizim eğitim faaliyeti yaptığımız ülkelerdeki kaliteli ve nitelikli iyi insan yetişmesi öncelikle insanlığa hizmettir. Çünkü gelişen kalkınan ülkelerde çatışmalar biter, zenginlik artar. Refah gelişir. Dünya barışına hizmet edersiniz. Aynı zamanda biz kendimize de yatırım yapmış oluyoruz. Zira orada açılan okullar hem insan yetiştirir hem sizin kültürünüzü oraya götürür.”

“Güçlü Dış İlişkiler, Türkiye’yi Ekonomik Olarak Büyütüyor”

Akgün, iyi insanlar yetiştirmek gibi ortak bir hedefleri olduğunu vurgulayarak, “Türkiye’nin sahip olduğu 850 milyar dolarlık Gayri Safi milli Hasıla’nın yüzde 50’si Türkiye’nin yurt dışıyla geliştirmiş olduğu, kurmuş olduğu sağlıklı ilişkilerden kaynaklanıyor. İthalat, ihracat, turizm gelirleri, sermaye hareketleri gibi bütün o kalemleri topladığınız zaman bizim Gayri Safi Milli Hasılamızın yarısını ediyor. Bunun sağlayacak olan esas unsur insandır. Biz de insanla uğraşıyoruz ve Maarif Vakfı’nın amacı aynı zamanda bu ülkenin gelişmesine, kalkınmasına hizmet etmektir. Eğitim verdiğimiz ülkelere kendi tecrübemizi aktarmaktır.” ifadelerini kullandı.

İlki Temmuz 2017’de dünyanın dört bir yanındaki Maarif Vakfı ülke temsilcileriyle İstanbul’da gerçekleştirilen Ülke Temsilcileri İstişare Toplantısı’nda Vakfın, ülkelerdeki eğitimleri, planlamaları, devir ve yeni okul açma çalışmaları vb. her türlü çalışma 3 gün boyunca masaya yatırılıyor.

DİĞER HABERLER

Video Title