Moritanya’da 6. Maarif Salon Buluşmaları Etkinliği Gerçekleştirildi

14.02.2020

Türkiye Cumhuriyeti Nuakşot Büyükelçiliği himayesinde ve Türkiye Maarif Vakfı ile Türk Hava Yolları’nın organizatörlüğündeki 6. Maarif Salon Buluşmaları, turizm sektöründeki temsilcilerin katılımıyla yapıldı.

Etkinliğe Büyükelçi Mehmet Cem Kahyaoğlu, Türkiye Maarif Vakfı Moritanya Ülke Temsilcisi Adil Tanış, Türk Hava Yolları Nuakşot satış şefi Bünyamin Yılmaz, Moritanya Ticaret ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Hatice Douwa, Moritanya Hac ve Umre Organizasyonundan Sorumlu İslami İşler Bakanlığı Müsteşarı, Moritanya Turizm Federasyonu Başkanı Marihba Liknavir ile Türkiye’den 4, Moritanya’dan da 120 turizm şirketi temsilcisi iştirak etti.

Büyükelçi Kahyaoğlu programda yaptığı konuşmada, bu buluşmayla doksana yakın turizm temsilcisini bir araya getirerek iki ülke arasındaki turizm faaliyetlerine yeni bir ivme kazandırmayı amaçladıklarını vurguladı.

Yaklaşık dört buçuk aydır Nuakşot büyükelçisi görevini yerine getirdiğini bu süre zarfında Moritanya’da elerini güçlendiren iki unsurun öne çıktığını, birinin Maarif Okulları diğerinin de THY olduğunu, Maarif Okulları’nın Moritanya çocuklarının eğitimine yol göstermede, THY’nin de Moritanya’yı tüm dünyaya ulaştırmada öne çıktığını aktardı.

Organizasyonun sadece turizm çerçevesiyle düşünmediğini, halkları yakınlaştırması açısından da önemli olduğuna atıfta bulunan Kahyaoğlu, böyle bir organizasyonu gerçekleştirdiği için başta Maarif Okulları ve THY olmak üzere tüm katılımcılara teşekkürlerini iletti.

Kahyaoğlu, Moritanyalı turizm şirketlerinin ülkemizin güzelliklerini yerinde görmelerinden memnuniyet duyacağını kaydetti.

Ülke Temsilcisi Tanış da, kadim bir medeniyete sahip olan Moritanya’da eğitim faaliyeti yürüttüklerini, öğrenci ve velilerle kültür etkileşiminde bulunduklarını, organizasyonla iki ülke arasındaki ilişkinin daha da artacağını umduğunu ve buna ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduklarını söyledi.

Müsteşar Douwa de, Türkiye’nin her alanda büyük bir ülke olduğunun, iki ülkenin turizm ve ticaret alanında ilişkileri bulunduğunun ve söz konusu diyalogların daha da artacağının altını çizdi.

Başkan Liknavir ise, Türkiye’nin inanç turizminde önemli mekânlara ve eserlere sahip, İslam dünyasında önemli bir ülke olduğunu ifade etti. Maarif Salon Buluşmaları Turizm Sektör Temsilcileri Organizasyonu ile federasyon olarak bu alanda Türkiye’ye yönelik yönelimlerinin artacağına inandıklarını dile getirdi.

Program yemek ikramı ve hatıra fotoğrafı ile sona erdi.

BENZER HABERLER

Video Title